Academic Year 2023/2024
Staff list
Name | Role | Qualification |
---|---|---|
Mrs Carolyn Moss | Headteacher | BSc (Joint Hons), MA, MBA, PGCE |
Mrs Charlotte Mackle | Deputy Headteacher | BEd (Hons), BSc (Hons) |
Mrs Karen Gracie-Langrick | Chair of Governors | |
Mrs Jennifer Bull | Head of Early Years &, EY DSL & Reception Teacher | BA Hons, PGCE, QTS |
Mrs Emma Blackburne | Special Educational Needs (SEN) Mentor | BA (Hons) in Education |
Miss Scarlett Merrell | Special Educational Needs (SEN) & Year 4 teacher | BA (Hons), PGCE, QTS |
Mrs Judith Morgan | Director of Music | BA, PGCE, LTCL |
Mrs Alexia Oakley | Modern Foreign Languages (MFL) | BA (Hons), PGCE, QTS |
Miss Gemma Down | Head of Art & DDSL | BA Hons, PGCE, QTS |
Mr Thomas Price | Head of Sport, DDSL & Year 6 | BSc, PGCE, QTS |
Miss Amber Reilly | PE and Games Teacher & Year 6 | BSc, PGCE, QTS |
Mr Robert Irvine | Year 6 | BA (Hons), QTS |
Mrs Brenda Morelli | Academic Lead & Year 5 | BA (Hons), QTS |
Miss Beth Marshall | Head of Science & Year 5 | BSc, PGCE, QTS |
Miss Kate Gutteridge | Year 3 | BA (Hons) Primary Education, QTS |
Miss Lucy Jacques | Year 3 | BSc, PGCE, QTS |
Miss Jessica Wiggins | Year 4 | BA (Hons), PGCE |
Mrs Jessica Robinson | Year 4 | BA (Hons), QTS |
Mrs Corinna Barber | Year 3 | BA (Hons), QTS, MA Ed |
Mrs Jennifer Rutter | Year 2 | BA (Hons), PGCE |
Mrs Carolyn (Tracey) Lunn | Year 2 | BSc (Hons), QTS |
Mrs Terri Griffiths | Year 1 & Designated Safeguarding Lead | BA (Hons), QTS, CACHE Diploma in Childcare |
Miss Johanna Sweeting | Year 1 | BA (Hons), PGCE |
Mrs Lyndie Gladen | Reception | BA (Hons), QTS |
Mrs Debbie Raby | Nursery Coordinator | BA Early Childhood Education, Dip in Pre-School Ed Teaching |
Miss Louise Fraser | Nursery Practitioner | Level 3 City and Guilds Diploma in Childcare |
Miss Mairyn Heather | Nursery Practitioner | CACHE Level 3 Diploma |
Miss Zoe Harlington | Nursery Practitioner | NNEB |
Miss Cariad Guilfoyle-Smith | Nursery Practitioner | Distinction in Children's Play, Learning and Development |
Mrs Kelly-Marie Street | Nursery Practitioner (Bank Staff) | |
Mr Patrick Hesketh | Facilities Manager | |
Mrs Corinne Walker | Headteacher's PA & Compliance | BA (Hons) |
Mrs Kay Crispin | Finance Assistant | |
Mrs Eleanor Smith | Admissions Manager | BA (Hons) |
Mrs Sophie Moser | Admin Assistant | BA (Hons) |
Mrs Nicky Turner | Teaching Assistant & Nursery Nurse | NNEB (dip) |
Mrs Jo Irvine | Teaching Assistant & Nursery Nurse | Diploma in Nursery Nursing (NNEB Lvl3) |
Mrs Terri Hawes | Teaching Assistant & Forest School Practitioner | City & Guilds Level 2 |
Mrs Paula Cavendar | Teaching Assistant | |
Miss Harriett Carter | Teaching Assistant 1:2:1 & Nursery Practitioner | Early Years Foundation Degree |
Mr Ellis Stuart | IT Support | |
Mrs Joanne Loring | Nursery Assistant & Lunchtime Assistant | |
Mrs Fiona Derbyshire | Learning Support Assistant (wellbeing) | BSc (Hons) |
Miss Chantelle Wenn | Lunchtime Assistant | LLB, Batchelor of Laws |
Mrs Davida Hayes | Catering Manager - Thomas Franks | |
Mrs Teresa Clark | Catering Assistant - Thomas Franks | |
Miss Sharon De Laere | Catering Assistant | |
Ms Lisa Johnson | Catering Assistant | |
Mr Damian Sidorowicz | Catering Regional Manager - Thomas Franks | |
Mr Stuart Williams | Catering Operations Manager - Thomas Franks | |
Mr Peter Lewis | Site Officer | |
Mr David Randall | Caretaker | |
Mr Daryl Strachan | Operations Manager | |
Mr Jack Morgan | Cleaner GIS | |
Mr Mark McLean | Peripatetic - Drums | |
Mrs Elizabeth Hurley | Peripatetic - Flute | BA (Hons) |
Mr Geoff Clark | Peripatetic - Guitar | BA (Hons) Music |
Ms Ann Chorley | Peripatetic - Harp | ATCL |
Mrs Gabriel Watson | Peripatetic - Cello | MA, ARCM |
Mrs Emma Stuart-Smith | Peripatetic - Voice, Piano & Clarinet | BA (Hons) |
Mr Jonathan Acton | Peripatetic - Violin | Dip TCL |
Mr James Morgan | Peripatetic - Clarinet, Saxaphone & Piano | BEd (Hons) |
Ms Julie Rout | Peripatetic - Voice, Piano & Woodwind | B Music (Hons) |
Miss Hayley Gostelow | Peripatetic - Speech and Drama/LAMDA | BA(Hons) Drama, Applied Theatre and Education |
Miss Helena Holland | Golf Tutor | |
Mrs Vicky Kaylor | Performing Art Teacher (after school) | |
Mrs Jackie Scott | Ballet Teacher | |
Mrs Claudia Gray | Director of Productions | BA Drama, Postgraduate Dip from RADA in Acting |
Mrs Ruth Revell | Cover Teacher | |
Mrs Louise McNamee | Volunteer | |
Mrs Elizabeth Ketley | Volunteer | |